Як оформити Кіндергельд і скільки платять у 2025 році?

Кіндергельд – одна з найпопулярніших дитячих виплат у Німеччині. За дотримання певних умов на неї можуть претендувати й українці. Виплати здійснюються щомісяця за спеціальним графіком Kindergeld, який розглянуто в окремому матеріалі.

Що таке допомога на дітей Kindergeld у Німеччині? Який розмір виплат? Хто і як може її оформити? Відповіді читайте в цій публікації.

Що таке Кіндергельд?

Дитячі виплати Кіндергельд (нім. Kindergeld) – це державна допомога в Німеччині, яка надається батькам або опікунам неповнолітніх дітей (а за певних умов – і дітям старше 18 років), починаючи з моменту народження (усиновлення) дитини.

Допомога має базовий розмір, який виплачується всім, хто відповідає установленим умовам. Однак у подальшому сім’ї з низькими доходами можуть отримувати доплату, яку відповідні органи розраховують самостійно.

Хто і на якій підставі може отримати?

Допомогу отримують батьки (тут і далі – також опікуни, у тому числі бабусі й дідусі, якщо вони виступають як опікуни) на дітей. Відповідно, умовам мають відповідати як батьки, так і діти.

Діти:

  • від народження (усиновлення) до 18 років, або
  • до 21 року, якщо дитина зареєстрована в Джобцентрі / Agentur für Arbeit як Ausbildungsplatzsuchend (у пошуках місця для навчання), або
  • до 25 років, якщо дитина продовжує навчання (включно з перехідним періодом між школою та вишем, але не більше ніж 4 місяці).
Консультант
Ярослав Стецюн
Існують окремі норми щодо призначення допомоги для повнолітніх дітей з інвалідністю. У такому випадку виплати можуть продовжуватися і після 25 років, однак для цього потрібно виконати окремі умови.

Батьки:

  • громадяни Німеччини, які проживають разом із дітьми на території країни, або ж за кордоном, але відповідають окремим умовам;
  • іноземці, які мешкають у Німеччині разом із дітьми та відповідають відповідним вимогам.

Розглянемо детальніше умови для іноземців. Іноземці можуть претендувати на Кіндергельд, якщо відповідають одному з таких критеріїв:

  • є громадянами країн ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії, та проживають або працюють у Німеччині;
  • є громадянами однієї з наступних країн і працюють, сплачуючи внески на соціальне страхування, або отримують допомогу по безробіттю чи у зв’язку з хворобою: Алжир, Боснія і Герцеговина, Косово, Марокко, Чорногорія, Сербія, Туніс і Туреччина;
  • мають чинний дозвіл на проживання або постійне місце проживання в ЄС, Блакитну карту ЄС, картку для внутрішньокорпоративного переведення або мобільності, або інший вид на проживання, який дозволяє працювати в Німеччині не менше 6 місяців (за деяких винятків);
  • належать до беззаперечно визнаних біженців або осіб, які мають право на притулок.
Консультант
Ярослав Стецюн
Найчастіше виникає питання щодо права на Kindergeld у біженців з України. На сайті Bundesagentur für Arbeit опублікована офіційна інформація, що допомога передбачена, зокрема, і для українців, які перебувають у Німеччині за параграфом 24 (тимчасовий захист), за умови, що батьки постійно проживають у Німеччині, а діти – або в Німеччині, або в іншій країні ЄС, ЄЕЗ чи Швейцарії. При цьому вимога наявності роботи для біженців не застосовується.

Коли іноземці не можуть отримати дитячу допомогу?

Не можна розраховувати на Кіндергельд, якщо іноземець:

  • перебуває в Німеччині з метою навчання або підвищення кваліфікації;
  • є шукачем притулку і має лише дозвіл на перебування або знаходиться в Німеччині виключно на підставі допустимого статусу.

Звісно ж, допомога не призначається і в разі невиконання інших умов, зазначених вище.

Скільки виплачують Kindergeld?

Базовий розмір допомоги Кіндергельд становить €225 на місяць на кожну дитину, яка відповідає умовам. Ця сума призначається за замовчуванням для всіх, хто має право на отримання Кіндергельду.

Kindergeld завжди виплачується лише одній особі — зазвичай одному з батьків. Якщо у сім’ї кілька дітей, окремі суми об’єднуються в одну загальну виплату.

До 2023 року існували певні надбавки до допомоги залежно від кількості дітей. Проте вони були скасовані, і тепер виплати на кожну дитину однакові.

Водночас для працюючих батьків із доходом нижче встановленого рівня передбачена спеціальна доплата до Кіндергельду — Kinderzuschlag. У 2025 році вона становить €297 на дитину (додатково до основної виплати). Ця доплата призначається тим, хто відповідає окремим умовам.

Як оформити Кіндергельд у Німеччині?

Якщо батьки та дитина відповідають вимогам, для оформлення допомоги потрібно подати відповідну заяву (антраг) на отримання Kindergeld. Зробити це можна безпосередньо в офісі Джобцентру або онлайн.

Однак перед поданням заяви слід підготувати необхідний пакет документів.

Які документи потрібні?

Окрім заяви, яку розглянемо окремо, потрібно підготувати такі документи:

  • Якщо дитина народилася в Німеччині, їй автоматично присвоюється податковий ідентифікаційний номер (Steuerliche Identifikationsnummer, Steuer-IdNr). Через кілька днів один із батьків автоматично отримає вітального листа з відділу сімейних виплат (Familienkasse) з персональним кодом доступу для подання заяви на отримання дитячої допомоги. Якщо використати цей код під час онлайн-подачі, більшість інформації буде вже заповнено.
  • Якщо дитині менше 18 років, достатньо вказати лише ідентифікаційні номери платника податків батька (матері) та дитини.
  • Якщо дитині понад 18 років, потрібні додаткові документи, такі як підтвердження проходження стажування або довідка зі школи — тобто документ, що підтверджує факт продовження навчання.
  • Якщо мова йде про допомогу на дитину, яка народилася або проживає за кордоном, необхідно надати копію іноземного свідоцтва про народження.

Для українських біженців додатково необхідно надати:

  1. Посвідку на проживання відповідно до §24 для одного з батьків і дитини, на яку подається заява.
  2. Підтвердження місця перебування дитини. Н-д, реєстрація в міграційних органах або довідка з дитячого закладу (садка, школи тощо).
  3. Якщо подання заявки на Кіндергельд планується заднім числом за місяці до червня 2022 року, потрібно надати підтвердження того, що батько чи мати працювали в ці місяці — наприклад, трудовий договір або розрахунковий лист (Lohnabrechnung).

Детальніше про оформлення Кіндергельду для українців можна дізнатися з 📃 офіційної інструкції.

instrukcija-dla-bezhencev-ukr

Як заповнити антраг на Кіндергельд?

Потрібно подати основну заяву та додаток до неї. У разі особистої подачі антраг можна надати як німецькою, так і українською мовами. Завантажити бланки можна за такими посиланнями:

Німецька Українська
Заява Скачати Скачати
Додаток Скачати Скачати

Для онлайн-подачі існує два інструменти:

  1. Ті, хто має код доступу (BundID), надісланий з Фамілієнкассе (Familienkasse), можуть скористатися цим сервісом.
  2. Усі інші можуть подати заяву через загальну онлайн-послугу оформлення дитячих виплат.

В обох випадках необхідно ввести всю потрібну інформацію, крок за кроком дотримуючись інструкцій системи. Однак при використанні BundID частина даних буде автоматично підвантажена з відповідних баз.

Консультант
Ярослав Стецюн
Якщо під час подання заяви виникнуть додаткові запитання, їх можна поставити за безкоштовним номером Федерального агентства з працевлаштування: 0800 4 555530.

Скільки часу займає отримання Кіндергельду?

За даними Федерального агентства з працевлаштування, розгляд заяви на отримання дитячої допомоги зазвичай триває до 6 тижнів.

Однак цей строк обраховується з моменту, коли подано всі необхідні документи. Якщо чогось не вистачає, відлік починається після усунення всіх формальних недоліків.

Як виплачується дитяча допомога?

Виплата здійснюється за спеціальним графіком Кіндергельду. Дати можуть відрізнятися залежно від конкретного випадку.

Допомога виплачується виключно в безготівковій формі на банківський рахунок, зазначений під час подання заяви.

Обов’язки батьків, які отримують Kindergeld

Батьки, які отримують дитячу допомогу, зобов’язані негайно повідомляти у відділ сімейних виплат про будь-які зміни, що можуть вплинути на розмір або право на виплату. Зокрема, обов’язково слід сповістити Familienkasse у таких випадках:

  1. Працевлаштування батька чи матері в державному секторі, яке, як очікується, триватиме понад 6 місяців.
  2. Початок роботи за кордоном, зокрема у відрядженні від німецького роботодавця.
  3. Переїзд батька, матері або дитини за кордон.
  4. Якщо на дитину виплачуються інші соціальні виплати.
  5. Розлучення батьків або остаточне розставання.
  6. Дитина або інший батько більше не проживає з заявником, наприклад, у разі переїзду заявника.
  7. Смерть дитини або іншого з батьків.
  8. Зміна банківських реквізитів.

Якщо допомога виплачується на дитину віком понад 18 років, також необхідно повідомити, якщо, наприклад, дитина:

  • закінчила професійну освіту або отримала науковий ступінь;
  • змінює, завершує або перериває шкільне навчання, зокрема бере академічну відпустку, але залишається зарахованою;
  • проходить добровільну військову службу;
  • завагітніла і йде в декретну відпустку.
Консультант
Ярослав Стецюн
Існує юридичний обов’язок повідомляти про будь-які зміни, оскільки вони можуть безпосередньо вплинути на право на отримання допомоги. Невиконання цього обов’язку може розглядатися як адміністративне правопорушення або навіть як кримінальний злочин.

Як скасувати отримання Kindergeld?

Якщо ви повідомляєте Familienkasse про зміни обставин, які впливають на право отримання Кіндергельду, і ці умови більше не відповідають вимогам для надання допомоги, виплати буде автоматично припинено.

Часті питання

Чи виплачується Кіндергельд заднім числом?
Чи можу я як біженець з України отримувати дитячу допомогу?
Що робити у разі відмови у призначенні дитячої допомоги в Німеччині?
Коли доведеться повернути гроші з батьківської допомоги?

Підсумуємо. Українці, які проживають у Німеччині, мають право на отримання дитячої допомоги Кіндергельд, якщо відповідають встановленим умовам. Для оформлення виплат необхідно подати заяву та надати необхідний пакет документів. Розгляд звернення займає приблизно 6 тижнів, а виплати здійснюються на банківський рахунок за спеціальним графіком.

Залишити коментар

Структура