Як оформити Параграф 24 у Німеччині?

Українські біженці, які перебувають у Німеччині через війну, можуть отримати особливий статус — тимчасовий захист або захист за параграфом 24. Це досить зручний набір заходів підтримки, який передбачає не лише законне перебування в країні, а й низку інших привілеїв, зокрема право на роботу.

Хто, як і коли може отримати параграф 24? Які права надає §24 Закону про перебування (AufenthG)? Відповіді читайте в цій публікації нашого порталу.

Що таке параграф 24 у Німеччині?

Параграф 24 (§24 AufenthG) — це стаття німецького Закону про перебування, працевлаштування та інтеграцію іноземців на федеральній території (Gesetz über den Aufenthalt, die Erwerbstätigkeit und die Integration von Ausländern im Bundesgebiet), яка визначає умови тимчасового захисту на території Німеччини.

Через широке застосування цієї норми до біженців з України під «параграфом 24» часто мають на увазі вже сам статус, наданий на підставі §24 AufenthG.

Консультант
Ярослав Стецюн
Таким чином, у більшості випадків, коли йдеться про тимчасовий захист, параграф 24, §24 AufenthG або §24 Aufenthaltsgesetz чи повна назва закону — Gesetz über den Aufenthalt, die Erwerbstätigkeit und die Integration von Ausländern im Bundesgebiet (Закон Німеччини про перебування, працевлаштування та інтеграцію іноземців на федеральній території, або просто Закон про біженців у Німеччині) — мається на увазі одне й те саме – статус тимчасового захисту. Відповідно, і назви закону — як повна, так і короткі форми на кшталт Aufenthaltsgesetz (Закон про перебування) чи ще коротше — AufenthG — стосуються одного й того ж нормативно-правового акту.

Що таке тимчасовий захист?

Поняття тимчасового захисту закріплене європейським законодавством, згідно з яким на рівні ЄС активується можливість застосування цих заходів у країнах-членах на підставі їхніх національних законів.

У зв’язку з воєнними діями на території України цей статус був активований Європейським Союзом у 2022 році. Кожна країна ЄС зобов’язана імплементувати загальноєвропейські норми у своє законодавство, водночас маючи можливість визначати окремі нюанси самостійно.

У німецькому правовому полі саме §24 AufenthG встановлює норми тимчасового захисту (нім. vorübergehender Schutz).

Що містить параграф 24?

Щоб завершити з формальностями, наведемо повний текст §24 AufenthG, до якого за потреби будемо звертатися:

Параграф 24. Надання дозволу на перебування для тимчасового захисту

  1. Іноземцеві, якому надано тимчасовий захист відповідно до рішення Ради Європейського Союзу згідно з Директивою 2001/55/ЄС і який заявив про свою готовність бути прийнятим на федеральну територію, надається дозвіл на перебування на строк тимчасового захисту, визначений відповідно до статей 4 і 6 цієї Директиви.
  2. Надання тимчасового захисту виключається, якщо виконуються умови, зазначені в пункті 8, §60. У такому випадку у видачі дозволу на перебування має бути відмовлено (йдеться, зокрема, про загрозу безпеці Німеччини – примітка Міграційного Консультанта).
  3. Іноземні громадяни, згадані в пункті 1, розподіляються між федеральними землями, які можуть узгоджувати квоти на прийом осіб під тимчасовим захистом та їхній розподіл. Розподілом займається Федеральне відомство з міграції та біженців (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge). Поки не досягнуто відповідних домовленостей, застосовуються механізми розподілу, встановлені для шукачів притулку.
  4. Вищий орган влади федеральної землі, до якої було направлено іноземця відповідно до пункту 3, або уповноважений ним орган, може видати розпорядження про направлення. Уряди земель уповноважені регулювати розподіл у межах своїх територій шляхом видання правових актів; вони можуть передавати ці повноваження іншим органам у встановленому порядку; пункт 4 параграфа 50 Закону про притулок (AsylG §50) застосовується відповідно. Заперечення проти рішення про розподіл не приймаються. Це рішення не має призупиняючого впливу. Рішення про розподіл втрачає чинність з моменту видачі дозволу на перебування відповідно до пункту 1 (тобто після оформлення ВНЖ за параграфом 24 іноземець може самостійно обирати місце проживання в Німеччині – примітка Міграційного Консультанта).
  5. Іноземець не має права обирати землю чи конкретне місце для проживання. Він повинен оселитися та проживати у місці, визначеному згідно з пунктами 3 і 4.
  6. (пункт скасований)
  7. Іноземного громадянина мають письмово проінформувати зрозумілою йому мовою про права та обов’язки, пов’язані з тимчасовим захистом.

Серед іншого, з тексту статті випливає важливий момент: існують два різні статуси іноземця — у того, хто вже отримав дозвіл на перебування за §24, і в того, хто ще лише очікує на його надання.

Які права дає українцям тимчасовий захист?

Українці, які отримали дозвіл на проживання за параграфом 24 або перебувають у статусі очікування рішення за §24 AufenthG, мають низку важливих прав та обов’язків. Розглянемо їх окремо для осіб, які шукають захист, і для тих, хто вже має тимчасовий захист.

Особи, які шукають захист

Мабуть, неправильно стверджувати, що права осіб у цьому статусі обмежені. Швидше, з наданням посвідки на проживання за параграфом 24 вони стають ще ширшими. Втім, різниця між цими статусами є, і вона суттєва.

  • Доступ до ринку праці. Здобувачі тимчасового захисту відповідно до параграфа 24 (особи, які подали документи на тимчасовий захист відповідно до §24 AufenthG, але ще не отримали посвідку на проживання), можуть отримати дозвіл на роботу невдовзі після прибуття до Німеччини. Це полегшує швидкий вихід на ринок праці.
  • Доступ до освіти. Діти та молодь мають право на освіту в Німеччині. Дорослі мають доступ до інтеграційних курсів і, залежно від наявних можливостей, до заходів професійної підготовки.
  • Охорона здоров’я. Особи, які шукають тимчасовий захист, мають право на медичну допомогу, включаючи необхідне лікування та ліки.
  • Соціальні послуги. Консультації, психосоціальна підтримка та допомога в пошуку житла сприяють інтеграції в німецьке суспільство.
  • Вимоги до місця проживання. Від шукачів притулку може вимагатися проживання у визначеному місці або регіоні. Зміна місця проживання потребує схвалення міграційних органів.
  • Обмеження на поїздки. Можливість залишити Німеччину або повернутися на батьківщину може бути обмежена. Перед поїздкою за кордон слід обов’язково отримати дозвіл від імміграційних органів, щоб не поставити під загрозу свій захисний статус.

Після отримання посвідки на проживання за тимчасовим захистом

З точки зору німецької влади, для громадян України, які проживають у Німеччині під захистом по параграфу 24, інтеграція є важливим кроком на шляху до повноцінного та незалежного життя.

Інтеграція охоплює різні сфери: від мовної підтримки до участі в культурному житті. У цьому контексті фіктивний сертифікат і роль Федерального відомства з питань міграції та біженців (BAMF) також відіграють важливу роль.

Інтеграційні курси та мовна підтримка

Володіння німецькою мовою є ключем до інтеграції. BAMF та інші установи пропонують:

  • Інтеграційні курси. Комбіновані мовні та орієнтаційні курси, які готують до життя в Німеччині.
  • Програми мовної підтримки. Для дітей, підлітків і дорослих, що дають змогу швидко та ефективно опанувати німецьку мову.

Тут, як і в багатьох інших випадках, відмінність у правах між особою, яка має посвідку на проживання за параграфом 24, і тією, що ще очікує на рішення, полягає в ширших можливостях. Наприклад, існують мовні курси, доступ до яких можливий лише після отримання дозволу на проживання.

Дозволи на роботу та можливості працевлаштування

Можливість працювати та заробляти власні кошти має вирішальне значення для інтеграції:

  • Професійне визнання. Консультації та підтримка у визнанні іноземних професійних кваліфікацій.
  • Працевлаштування та підвищення кваліфікації. Програми професійного розвитку та працевлаштування.

Найважливіше — це вільний доступ до ринку праці Німеччини, тобто власникам статусу за параграфом 24 не потрібно отримувати окремий дозвіл на роботу. До цього питання ми ще повернемося далі.

Культурна інтеграція та соціальна участь

Щоб стати частиною суспільного життя в Німеччині, надається така підтримка:

  • Клуби та організації. Участь у спортивних, культурних та дозвіллєвих клубах.
  • Волонтерство. Участь у соціальних проектах сприяє встановленню контактів і кращому розумінню німецького суспільства.

Ці програми відрізняються не лише залежно від федеральної землі, але й можуть бути різними в межах окремих населених пунктів.

Фіктивний сертифікат і можливість працювати

Повернемося до одного з найважливіших аспектів — можливості працювати. Надана посвідка на проживання по §24 має позначку «Erwerbstätigkeit erlaubt» (працевлаштування дозволено). Це означає, що для роботи по найму, а також для здійснення підприємницької діяльності не потрібно отримувати жодних додаткових дозволів, тобто є вільний доступ до ринку праці.

Однак такі права виникають лише з моменту отримання посвідки на проживання, а це може зайняти певний час. Щоб мати змогу легально працювати під час розгляду заяви на тимчасовий захист, можна отримати Fiktionsbescheinigung — фіктивний сертифікат.

Фіктивний сертифікат — це тимчасове підтвердження законного статусу проживання, поки заява на посвідку по параграфу 24 перебуває на розгляді.

Документ слугує підтвердженням легального перебування до моменту остаточного розгляду заяви про надання захисту відповідно до §24 Закону про перебування, а також дає змогу працювати і займатися бізнесом.

Іншими словами, за замовчуванням вільний доступ до ринку праці з’явиться лише після отримання посвідки на проживання за §24 AufenthG, але якщо немає бажання чекати — можна оформити Fiktionsbescheinigung і почати працювати. Важливо обов’язково перевірити, щоб і на цьому документі було зазначено «Erwerbstätigkeit erlaubt».

Як виглядає пластик? Фото

Посвідка на проживання має вигляд стандартної пластикової картки загальноєвропейського зразка, з позначенням у графі «Anmerkungen / Remarks» на §24 AufenthG.

Параграф 24

Хто має право на параграф 24?

Щоб претендувати на посвідку на проживання відповідно до параграфа 24, заявники повинні відповідати низці вимог:

  • Громадянство. Здобувач має бути громадянином України або особою без громадянства, яка постійно проживала на території України до початку війни.
  • Причина виїзду. Необхідно підтвердити, що виїзд з України відбувся через воєнні дії.
  • Перебування в Німеччині. Заявник уже перебуває в Німеччині або на кордоні та подає заяву на отримання захисту.
  • Відсутність підстав для відмови. У німецькому законодавстві або міжнародних угодах немає підстав, що виправдовують виключення з права на захист, таких як тяжкі кримінальні злочини, загроза безпеці тощо.

У багатьох німецьких джерелах, крім особистих вимог, можна зустріти і особливі обставини, які можуть бути враховані під час подання заяви. До них, зокрема, належать:

  • Сімейний стан. Наявність членів родини в Німеччині може вплинути на подання заяви, особливо коли йдеться про захист дітей.
  • Стан здоров’я. Будуть враховані серйозні проблеми зі здоров’ям, які потребують спеціального медичного догляду.
  • Уразливість. Особлива потреба в захисті, наприклад, жінки, діти, люди похилого віку або особи з інвалідністю, які подорожують наодинці.
  • Інтеграція в Німеччині. Попередні зусилля щодо інтеграції, такі як вивчення мови або участь в освітніх заходах, можуть бути оцінені позитивно.

Потрібно розуміти, що надати захист за відсутності протипоказань мають і без урахування «особливих обставин». Вони відіграють додаткову, але не вирішальну роль.

Консультант
Ярослав Стецюн
Ще один дуже важливий нюанс. Українці, які вже знайомі з нормами тимчасового захисту в інших країнах ЄС, могли стикатися з жорсткішими правилами. Наприклад, неможливістю отримати захист, якщо аналогічний вже надано в іншій країні, або обмеженнями за датою виїзду з України. У чинних на даний момент німецьких умовах таких обмежень немає — отримати параграф 24 може будь-який українець, який відповідає вимогам, незалежно від статусу в іншій країні чи дати виїзду.

До якого числа діє? Чи продовжили?

Термін дії тимчасового захисту визначається на рівні ЄС, після чого імплементується в національне правове поле. Як правило, режим встановлюється на 1 рік з можливістю продовження.

На даний момент у Німеччині діють норми, які продовжили перебування до 4 березня 2026 року.

Як оформити параграф 24 для українців?

Антраг про надання тимчасового захисту відповідно до §24 AufenthG можна подати до компетентного міграційного органу за поточним місцем проживання в Німеччині. Адресатами подання документів можуть бути:

  • Міграційна служба (Ausländerbehörde). Основний контактний орган для подання заяви. Точну адресу та години роботи можна дізнатися на сайті відповідного міста або району.
  • Первинні пункти прийому (Erstaufnahmeeinrichtungen). Ці пункти часто надають новоприбулим біженцям початкову інформацію та підтримку в процесі подання заяви.
  • Онлайн-форми (Online-Formulare). Деякі федеральні землі пропонують можливість підготовки або навіть повного подання заяви в електронному вигляді. Інформацію про це можна знайти на сайтах відповідних міграційних органів.

Звернення через первинні пункти статистично використовується частіше. І це логічно, адже там можуть детально підказати послідовність кроків і допомогти з оформленням. Однак онлайн-методи стають дедалі популярнішими. Про них і розповімо докладніше.

На жаль, можливість подати запит на параграф 24 через інтернет наразі є не всюди. Визначити, чи доступні такі інструменти у конкретному місці проживання, можна за допомогою спеціального офіційного сервісу:

  1. Перейдіть на сторінку сервісу. Зверніть увагу: сервіс може бути доступний лише з IP-адреси Німеччини.

  2. Встановіть зручну мову спілкування або залиште німецьку.

  3. Прокрутіть сторінку донизу до поля введення поштового індексу вашого місця перебування та введіть його (1), або оберіть автоматичне визначення місця перебування (2).

  4. Далі або відкриється форма надання інформації, яку потрібно буде заповнити, або з’явиться повідомлення про неможливість використання онлайн-методу.

На жаль, сервіс подання заяви на параграф 24 наразі доступний лише в обмеженій кількості населених пунктів, проте влада Німеччини заявляє, що ситуація має покращитися найближчим часом.

Необхідні документи та інформація

Окрім заяви, в якій би формі вона не подавалася, необхідно надати різні документи, що підтверджують особу та право на захист:

  1. Чинний український паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
  2. Документи, що підтверджують проживання на території України до виїзду (для осіб без українського громадянства).
  3. Підтвердження реєстрації, якщо її вже було здійснено.
  4. Документи, що підтверджують особливі обставини: медичні картки, свідоцтва про народження дітей тощо (за наявності).

Іншими словами, необхідно підтвердити особу, підстави для отримання тимчасового захисту та всі інші параметри, що мають відношення до справи.

Скільки часу оформляється параграф 24?

Тривалість розгляду заяви про надання тимчасового захисту відповідно до параграфа 24 може варіюватися залежно від поточної ситуації та можливостей органів влади. Етапи розгляду такі:

  1. Первинна оцінка. Це загальна формальна перевірка заявки на відповідність умовам. Зазвичай проводиться протягом кількох днів.
  2. Повна обробка. Розгляд і ухвалення бешайду (рішення). Триває від кількох тижнів до кількох місяців.

Оскільки процес може зайняти досить тривалий час, ще раз рекомендуємо не забувати про фіктивний сертифікат та можливості, які він надає. Також варто регулярно перевіряти у міграційних органів статус розгляду вашої заяви.

Як продовжити параграф 24?

ВНЖ за параграфом 24 наразі надається на період дії режиму тимчасового захисту. Таким чином, жодних дій для продовження з боку іноземця не потрібно — якщо режим продовжується, його документи продовжуються автоматично.

Інша справа, якщо змінилися важливі обставини, наприклад, було змінено прізвище. Цю інформацію необхідно повідомити органам влади, і вона потребує оновлення документів. До таких ситуацій також належать випадки, коли карту тимчасового захисту було втрачено й потрібно її відновити.

Як закрити (анулювати) параграф 24?

Посвідка на проживання, видана для тимчасового захисту (параграф 24), може втратити чинність у таких випадках:

  1. Закінчення режиму тимчасового захисту.
  2. Анулювання посвідки міграційними органами.
  3. Анулювання за запитом іноземця.

У останньому випадку до відповідного відділення міграційної служби подається антраг (заява). Зробити це можна особисто або поштою. Про онлайн-методи анулювання на момент публікації відомостей не було.

Часті питання

Скільки коштує параграф 24 у Німеччині?
Чи можна виїжджати за кордон з параграфом 24?
На який параграф можна перейти з параграфу 24?
Як змінити параграф 24 на робочу візу в Німеччині?
Яка різниця між параграфом 24 і азюлем?
Чи можна працювати в Німеччині за параграфом 24?

Підсумуємо. Параграф 24 — це зручний інструмент для легалізації громадян України в Німеччині. Тимчасовий захист надає багато різних прав і можливостей, що часто перевищують інші типи захисту. Отримати статус не складно, однак потрібно чітко дотримуватись усіх процедур, щоб процес пройшов швидше.

Залишити коментар

Структура