Актуальний список центрів / таборів прийому біженців у Німеччині

Німеччина, як і інші країни ЄС, надають тимчасовий захист громадянам України, які змушені залишити країну через війну. Однак у кожній державі є свої, часом досить специфічні правила оформлення цього статусу. Не є винятком і Німеччина, де для отримання допомоги українські біженці мають спочатку звернутися до спеціальних центрів прийому та розподілу.

Що таке центри розміщення біженців у Німеччині? Де їх знайти та на яких умовах проживатимуть українці, які звернулися за допомогою? Відповіді на ці та інші питання зібрані у цьому матеріалі.

Що таке розподільний табір (LEA) у Німеччині?

Центри прийому та розподілу біженців у Німеччині (LEA) – це первинні пункти прийому іноземців, які потребують захисту, в яких відбувається реєстрація, первинна допомога та подальший розподіл біженців для тривалого проживання в інших спеціально відведених для цього місцях – таборах для біженців.

Вже з визначення видно, що між центром прийому біженців та табором для проживання існує значна різниця. Перші є лише початковим кроком для легалізації біженців, в других вони можуть провести тривалий час.

Чи може біженець вирішити, у якому таборі жити?

Єдине право, яке є у біженця на першому етапі, – вибрати до якого центру прийому звернутися. Це може бути будь-який із зазначених далі (з тих, що приймають біженців).

Вже опинившись у таборі для біженців і подавши заяву на тимчасовий захист, іноземець не може вибирати, куди буде розподілений (за наявності винятків, про які поговоримо окремо).

Консультант
Ярослав Стецюн
З великою ймовірністю розподіл відбудеться в рамках тієї ж федеральної землі Німеччини, де розташовується і центр біженців. Однак у деяких випадках, якщо вільних місць у таборах немає, іноземця буде переміщено до іншого міста. Більше того, вже перебуваючи в таборі, українця можуть перевести до іншого закладу, якщо німецька влада вважатиме за потрібне. Відмовитися біженець не може.

Коли можна вибрати місце проживання?

Біженці повинні проживати там, куди були розподілені. Це аксіома. Будь-яке переміщення має бути узгоджено з владою через отримання окремого дозволу. Основними аргументами для такого дозволу можуть стати:

  • наявність власного житла;
  • родичі, які проживають у Німеччині;
  • офіційна робота.

Точного переліку немає, кожна справа розглядається в індивідуальному порядку. Головна умова – це не бажання біженця, а можливість хоч трохи полегшити навантаження на Німеччину та чиновників, наприклад, шляхом самостійного розміщення чи заробляння коштів на проживання.

У деяких випадках можна вибрати табір розміщення. Для цього є єдина умова – якщо там уже проживає чоловік (дружина) або неповнолітні діти. Повідомити про це потрібно заздалегідь у центрі прийому біженців, а сам такий центр потрібно обрати спочатку. При цьому інші родичі, у тому числі батьки, бабусі-дідусі, брати та сестри, повнолітні діти до уваги не беруться.

Чи можна зупинитись у знайомих?

Подібний варіант можливий при оформленні реєстрації за місцем проживання, але це також має бути узгоджено із владою.

Проблема полягає в тому, що якщо такі знайомі отримують соціальну допомогу на житло, то вона може бути скорочена або зовсім скасована через реєстрацію там додаткових людей. Цей момент варто заздалегідь уточнити, наприклад, за допомогою чатів.

Як виглядають табори для біженців у Німеччині?

І в центрах прийому, і в таборах розміщення є набір послуг, необхідних для:

  • проживання;
  • харчування;
  • обігріву (при необхідності);
  • отримання медичної допомоги;
  • природних потреб та гігієнічних процедур.

Центрами та таборами можуть бути квартири, гуртожитки, готелі, але найчастіше це переобладнані загальні приміщення, наприклад, старі спортзали, супермаркети, казарми або спеціально зведені контейнерні чи наметові містечка. У будь-якому разі умови майже спартанські, претендувати на їх покращення біженець не може – він має використати ті умови, які йому надає держава. Але ніхто не залишиться голодним та без даху над головою.

Консультант
Ярослав Стецюн
Якщо біженцям потрібна специфічна допомога, в першу чергу медична, потрібно спочатку вибрати центри з подібними послугами. Також окремими умовами є наявність домашніх тварин.

Ще раз підкреслимо, одразу звертатися безпосередньо до табору проживання біженець не може. Спочатку необхідно пройти всі процедури у центрі прийому.

Процедура реєстрації та поселення в LEA

Правила для українських біженців та прирівняних до них осіб відрізняються від тих, за якими приймають біженців з інших країн. Норми тимчасового захисту на рівні ЄС у Німеччині закріплені у параграфі 24 відповідного закону (Aufenthaltsgesetz (AufenthG)). Часто цей статус так називають – параграф 24.

Центри прийому та розподілу працюють у режимі 24/7. Для отримання тимчасового захисту необхідно виконати такі кроки:

  1. Відразу після прибуття необхідно звернутися до реєстрації. Якоїсь уніфікованої форми заяви на параграф 24 немає. Іноді приймаються й усні відомості. Але у конкретному центрі може бути запроваджено свої форми документів.
  2. Дані вносяться до баз даних, включаючи відбитки пальців, які повинні здати всі, старше 6 років.
  3. Починається перевірка, в ході якої визначають наявність захисту в інших країнах, потенційну загрозу безпеці, скоєні серйозні злочини та інші аспекти, які можуть перешкодити отриманню статусу. Якщо перевірку не пройдено, у захисті відмовлять, а іноземця депортують.
  4. Якщо первинна перевірка пройшла позитивно, може бути призначено співбесіду зі співробітником BAMF за участю перекладача (за потреби). Українські біженці все частіше звільняються від такої співбесіди і рішення ухвалюють за формальними ознаками, але право на таку бесіду чиновники мають, і вони можуть ним скористатися. За результатами співбесіди складається протокол.
  5. Далі BAMF виносить бешайд (рішення) щодо надання статусу.

Увесь час до ухвалення рішення, а це може бути термін від кількох днів до кількох місяців, біженець проживає в центрі. Змінити місце проживання не можна. Разом із рішенням або одразу після нього відбудеться розподіл на тривале проживання – у табір чи обране та узгоджене з владою місце.

Правила проживання у центрах прийому біженців

Правила в різних центрах та таборах можуть відрізнятися, часом значно. Але можна вивести й загальні норми. Зокрема:

  • Вибір місця проживання за керівництвом центру (табору). Разом мають право проживати лише сім’ї.
  • Самотні люди розміщуються за ознакою статі – жінки з жінками, чоловіки з чоловіками.
  • Вибирати співмешканців не можна. Це можуть бути представники інших країн, н-д, Близького Сходу, Африки.
  • Кімнати, якщо йдеться про окремі приміщення, по можливості повинні замикатися, а ключі мають бути тільки у людей, що там проживають, і керівництва.
  • Гості можуть відвідувати біженців, але лише протягом дня у встановлений для цього час.
  • Рушники, постільна білизна та засоби особистої гігієни надаються керівництвом табору.
  • Доступ до туалетів та душових цілодобовий і здійснюється за гендерним принципом.
  • Прийом їжі, як правило, 3 рази на день в час та за правилами, встановленими центром.
Консультант
Ярослав Стецюн
Крім цього, існують обов’язкові вимоги щодо вакцинації від деяких захворювань. Зокрема, у всіх таборах біженцям необхідно зробити щеплення від кору. Можуть бути введені інші щеплення, якщо цього вимагає епідеміологічна обстановка. Вакцинація здійснюється з допомогою держави.

Чи можна залишати табір для біженців?

Якщо йдеться про тимчасову відсутність, то вдень вона не регламентована. Нічна відсутність можлива лише за погодженням з керівництвом.

За правилами більшості центрів біженців у Німеччині відсутність більше 3 днів поспіль може призвести до анулювання права на проживання. А кімната чи спальне місце буде передано іншим біженцям. Особисті речі при цьому повинні зберігатися, але вони можуть бути перенесені в спеціальні місця.

Тривалість проживання

У німецьких центрах прийому біженці живуть до прийняття рішення про надання їм статусу та розподілу до табору або іншого місця проживання. Як уже зазначалося, це може зайняти від кількох днів до кількох місяців.

У таборах для біженців в Німеччині, за відсутності порушення правил, проживання можливе весь термін, який потрібний. Однак влада має право приймати рішення, що обмежують безкоштовний період або вводити умови для його пролонгації.

Що робити, якщо у центрі прийому немає місць?

Якщо центр офіційно працює (немає повідомлення про його закриття), але біженцям не вистачило місця, влада повинна організувати переміщення в центри / табори, готові їх прийняти.

Таке зустрічається, тому заздалегідь перевіряйте інформацію про роботу обраного центру. Якщо офіційно повідомлялось про його закриття, біженцям доведеться добиратись до іншого пункту самостійно. У деяких випадках допомагають волонтери, але гарантувати їхню наявність неможливо.

Які землі Німеччини приймають біженців?

Приймають біженців, зокрема й українців, не всі федеральні землі Німеччини. Про відомі на даний момент центри та умови їх роботи докладно розказано далі.

Де приймають біженців у Баден Вюртемберг?

За даними на літо 2024 року центри Вaden-Württemberg переповнені. Ті, що прибули туди, біженців, як правило, перерозподіляють у Баварію, Гессен і Рейнланд-Пфальц.

Є такі пункти прийому біженців:

Місто Адреса Примітка
Карлсруе Durlacher Allee 100, 76137 Karlsruhe Центр відкритий, але перерозподіляє на інші землі. Приймає біженців, у тому числі, на своїх автомобілях, які потрібно буде розмістити на спеціальній парковці.

З домашніх тварин приймає лише кішок і тих, хто менший за кішок у розмірах.

Месштеттен Geißbühlstraße 51, 72469 Meßstetten Поки що відкритий (з перерозподілом на інші землі), але має закритися з середини вересня 2024 року.

Із домашніми тваринами не приймає.

Фрайбурґ Basler Landstraße 16, 79111 Freiburg Відкритий (з перерозподілом на інші землі), але восени 2024 року має змінити адресу розташування. Не приймає людей, які потребують додаткового медичного догляду.

Приймає з невеликими домашніми тваринами, які повинні знаходитися при своїх господарях.

Де знаходяться табори для біженців у Баварії?

Місто Адреса Примітка
Мюнхен Dachauer Str. 122a, 80637 München Центр працює, перерозподіляє по Баварії.

Не приїжджайте сюди із тваринами. Їх вимагають віддати до притулку, які в окрузі переповнені.

Berlin — Берлін

Місто Адреса Примітка
Берлін Flughafen Tegel 1, 13405 Berlin (старий аеропорт) Знаходиться на закритій території, допуск на яку можливий лише на спеціальному автобусі. Якщо ви прибули машиною, припаркуйте її самостійно і сідайте на автобус на зупинці на парковці P3 перед будовою 109. Для інших біженців сісти на автобус можна біля вокзалу Berlin-Jungfernheide, зупинка на вулиці Olberstraße / Gallesteig.

Детальна інформація на сайті центру.

Hessen – Гессен

Місто Адреса Примітка
Гессен Rödgener Straße 59-61, 35394 Gießen Ankunftshalle Центр працює, але перерозподіляє на Баварію всіх, хто не має родичів на цій землі. Функціонує цілодобово, але при зверненні після 20:00 можливе тривале очікування. Схема проїзду.

Niedersachsen – Нижня Саксонія

Місто Адреса Примітка
Брамше Im Rehhagen 8, 49565 Bramsche Центр закрито з 2023 року

Nordrhein-Westfalen — Північний Рейн-Вестфалія

Місто Адреса Примітка
Бохум Gersteinring 50, 44791 Bochum, Erstaufnahmeeinrichtung Центр працює цілодобово, але рекомендується звертатися з 8:00 до 16:00. Розподіляє по цій землі. Про якісь особливі умови не вказано.

Saarland – Саарланд

Місто Адреса Примітка
Лебах Schlesierallee 17, 66822 Lebach) Центр працює. Розподіляє по федеральній землі. Особливих умов не вказано. Всі питання рекомендують ставити по телефону 0911 943-17960 або через спеціальну форму.

Schleswig-Holstein – Шлезвіг-Гольштейн

Місто Адреса Примітка
Ноймюнстер Haart 148, 24359 Neumünster Розподільний табір працює, але перенаправляє до інших центрів.
Боштедт Von-dem-Borne-Straße, 24598 Boostedt Центр прийому біженців працює, але часто немає вільних місць (пересилає до інших пунктів).

Приймає із домашніми тваринами, в т.ч. з великими собаками, але окремі гуртожитки можуть не допускати тварин на свою територію.

Зет Hauptstraße 100, 25878 Seeth Пункт первинного прийому працює.

Є гуртожитки, куди приймають великих собак та інших свійських тварин, є й ті, де це неприпустимо.

Sachsen – Саксонія

Місто Адреса Примітка
Меране Усі приймальні пункти для біженців переповнені та закриті
Лейпциг
Дрезден

Thüringen – Тюрінгія

Місто Адреса Примітка
Айзенберг Jenaer Str. 49, 07607 Eisenberg Центри розподілу біженців працюють, але часто переповнені та відмовляють у прийомі.
Зуль Weidbergstr. 10, 98527 Suhl
Нордхаузен Neuer Weg 34, 99735 Werthe

Чи можна не жити у таборі для біженців у Німеччині?

Якщо звернення за захистом відбувалося через центри первинного прийому біженців, то місце проживання визначатиметься там і змінити його можна лише за погодженням із владою.

Проте українські біженці, які мають місце проживання в Німеччині, можуть не звертатися до центрів прийому, а подати заявку до місцевого відділення BAMF. Решта вирішуватиметься за погодженням з цією структурою.

Чи можна відновити тимчасовий захист у Німеччині після відмови?

Німецьке законодавство дозволяє відновлювати статус тимчасового захисту, якщо українець раніше вже отримував його, але відмовився. Однак на практиці нерідко трапляються складнощі, оскільки чиновники негативно ставляться до такої непостійності.

Якщо відновлення статусу безальтернативно, спробувати можна, але слід розуміти, що треба звертатися до того табору для біженців у Німеччині, до якого українець був розподілений раніше. Саме там можуть ухвалити рішення про відновлення статусу. Звертатися до пункту первинного розподілу марно – вони не можуть допомогти навіть якщо дуже захочуть.

Підсумуємо. При першому отриманні тимчасового захисту в Німеччині українець має звернутися до центру первинного розподілу. Там розглянуть його запит та відправлять у місце постійного (тривалого) проживання. Умови і в центрі прийому, і в таборі біженців – не найкомфортніші. Але іноземець у будь-якому випадку матиме дах над головою, харчування та медичне обслуговування.

10 коментарів до “Актуальний список центрів / таборів прийому біженців у Німеччині”

  1. Доброго вечора. Приїхали у землю Нижня Саксонія, тут проживають дорослі діти, які вже мають аусвайси. Земля не приймає. Куди звернутись за допомогою, міграційна служба відмовляє в дозволі на приписку, хоч ми вже знайшли житло?

    Відповіcти
    • Якщо ви вже знайшли своє житло, зареєструйтеся за місцем проживання (це обов’язкова процедура). Оформлюйте §24. З документами звертайтеся до соціальної служби.

      Відповіcти
  2. Вітаю.Я мама з дитиною 14 років.Планую приїхати до табору в Бохум.Дитина має вади по здоровʼю,чи можу я з кимось проконсультуватися з приводу проживання в таборі.Дитині потрібні певні процедури які не зможемо робити в загальному місці.Чи зможемо ми жити окремо?

    Відповіcти
    • Подібні питання необхідно вирішувати безпосередньо з представниками табору. На жаль, ми не можемо допомогти в цьому. Спробуйте зателефонувати на гарячу лінію: 0211 837 4041.

      Відповіcти
  3. Бажаю здоров’я! Які є права у переселенців? Табір не відповідає санітарним вимогам (клопи, миші, бруд). Чи є можливість звернутися в відповідні органи для перевірки умов проживання? Gemeinde Raubling (Громада Раублінг)

    Відповіcти
    • Якщо звернення до адміністрації табору не привело до бажаного результату, спробуйте знайти близько розташовані громадські правозахисні організації та діяти через них.

      Якщо і цей варіант не спрацює, а ваші права порушуються, звертайтеся в поліцію. Якщо йдеться про порушення, пов’язані з питаннями міграції, звертайтеся до відповідних структур. Наприклад, встановивши цей офіційний додаток (там є чат для консультацій).

      Відповіcти
  4. Добрий день. А де можна подивитися актуальний (офіційний) перелік відкритих розподільчих центрів?

    Відповіcти
    • На жаль, ми не зустрічали актуального офіційного переліку відкритих розподільчих центрів для українських біженців у Німеччині. Однак ви можете переглянути нашу статтю, де ми зібрали перелік центрів та додали посилання на відповідні ресурси.

      Відповіcти
  5. Чи прийме табір, якщо є параграф 24 та прописка (реєстрація) в готелі. Поверталися в Україну на невизначений термін, а тепер немає де жити, бо готель закрили. ДЦ та Кіндергельд не отримуємо.

    Відповіcти
    • Доброго дня. У разі повернення до Німеччини за параграфом 24 необхідно звертатися за місцем попередньої реєстрації. Якщо це неможливо, можна спробувати звернутися до центру прийому та розміщення, однак може знадобитися підтвердження закриття готелю.

      Відповіcти

Залишити коментар

Структура