Anmeldung у Німеччині: коли та як зареєструватися за місцем проживання?

Прописка (реєстрація) за місцем проживання в Німеччині є обов’язковою процедурою для всіх жителів країни, включно з іноземцями, які планують тривале перебування. Загалом процес виглядає однаково для всіх, проте свої нюанси є, наприклад, у біженців з України.

Хто, як, навіщо і коли має прописатись у Німеччині? За яких умов необхідно скасовувати реєстрацію? Як оформити переїзд на іншу квартиру? Відповіді на ці та інші питання читайте у цьому матеріалі.

Що таке прописка у Німеччині?

Anmeldung einer Wohnung (реєстрацією за місцем проживання, т.зв. серед іноземців “прописка”) – це обов’язкова процедура, яку передбачає німецьке законодавство і поширюється, в тому числі, на іноземців, які планують перебувати в Німеччині понад 3 місяці.

Тим, хто погано володіє німецькою, варто звернути увагу на термінологічний аспект. Крім поняття Anmeldung einer Wohnung є процес, що називається Abmeldung einer Wohnung. Незважаючи на відмінність всього в одну букву, вони несуть протилежні смисли:

  • Anmeldung einer Wohnung – постановка на облік.
  • Abmeldung einer Wohnung – зняття з обліку.

Далі буде використано обидва терміни, але основний акцент зроблено на процедуру реєстрації за місцем проживання.

Що дає реєстрація у Німеччині для українців?

Насамперед, на підставі §17 Bundesmeldegesetz (BMG, Закон про федеральну реєстрацію), прописка є обов’язковою (за наявності зазначених далі винятків), а значить прописавшись за місцем проживання іноземець виконає свої обов’язки.

Крім цього, без реєстрації можуть бути недоступні деякі приватні та державні послуги, зокрема:

  • відкриття рахунку у банку;
  • оформлення медичного страхування (за можливої наявності винятків);
  • отримання документів та послуг від держави (в т.ч. дозвіл на проживання).

Можна сказати, що без виконання даного обов’язку повноцінне існування у Німеччині стає практично неможливим.

Коли потрібно зареєструватися? Терміни

Відповідно до §17 BMG, на реєстрацію надається 14 днів з моменту вселення до квартири (або інше житло). Дата вселення визначається виходячи з документів, що підтверджують право на житло.

Консультант
Ярослав Стецюн
Часто можна зустріти інформацію, що для іноземців із третіх країн 14-денний термін відраховується через 3 місяці. Це не зовсім так. Дійсно, якщо спочатку громадянин іншої країни проживає, наприклад, у рідних чи знайомих, його перебування може вважатися короткостроковим, що не вимагає реєстрації (і не призведе до штрафу). Однак, якщо іноземець орендує квартиру та/або йому необхідно залагоджувати будь-які формальності з державою, без прописки він не зможе виконати деяких дій.

Який штраф за відсутність реєстрації?

Окрім відсутності доступу до безлічі необхідних послуг, особи, які не виконали своєчасно обов’язку з реєстрації, можуть бути оштрафовані. Штраф може досягати 1000 євро, хоча на практиці частіше виписують менші суми.

При цьому окремим правопорушенням є фіктивна реєстрація, коли хтось надає прописку без фактичного надання житла. За це покарання може становити до 50 000 євро.

Оплата штрафу не звільняє від обов’язку здійснити реєстрацію за місцем проживання, а штраф може бути накладений і під час подання документів, якщо термін пропущено.

Особливі правила для українських біженців

Обов’язок прописатися за місцем проживання поширюється на всіх іноземців, незалежно від своїх статусу. Це стосується і біженців з України.

Однак є певна специфіка для осіб, які проживають у центрах для біженців. Як правило, їх реєстрацією займається адміністрація табору, і в обов’язки самих іноземців входить лише надання документів та відомостей.

При цьому правила в різних центрах можуть відрізнятись, тому обов’язково уточніть це питання протягом перших тижнів проживання в центрі, у тому числі при переїзді з розподільного табору (LEA) на місце тривалого проживання.

Кому (не) потрібно реєструватись за місцем проживання?

За замовчуванням можна вважати, що обов’язок реєстрація поширюється на всіх іноземців, крім окремо зазначених категорій. До таких винятків належать біженці, які проживають у таборах, за яких питаннями прописки займається адміністрація.

Крім цього, немає зобов’язань для реєстрації у наступних іноземців:

  • які короткостроково перебувають у країні з гостьовими або туристичними цілями;
  • дипломатичні працівники та прирівняні до них особи.
Консультант
Ярослав Стецюн
Хочу акцентувати вашу увагу на короткостроковому перебуванні. По-перше, до нього належить перебування у Німеччині до 90 днів. По-друге, метою такого перебування є лише туризм чи перебування у гостях. Наприклад, іноземець за безвізовим режимом може заявити про короткострокове перебування, але якщо він збирається офіційно працювати, для оформлення документів може знадобитися прописка значно раніше, як за 90 днів.

Де роблять прописку у Німеччині?

Питаннями реєстрації за місцем проживання займаються наступні організації:

  • Einwohnermeldeamt – спеціальне відомство з питань реєстрації, розташовується, як правило, в ратуші, або
  • Bürgeramt – Управління у справах громадян.

Вибір тієї чи іншої установи залежить від чинних правил у населеному пункті, обраному для процедури реєстрації. Відповідно це питання також варто уточнити заздалегідь.

Звертатися можна в будь-який з офісів в рамках одного населеного пункту, але в деяких невеликих селищах найближче може бути розташоване в іншому місті.

У мегаполісах для первинної реєстрації біженців можуть існувати спеціальні (додаткові) установи, які займаються цим питанням. Називаються вони Flüchtlingsbürgeramt (Управління у справах біженців). Якщо в обраному місці даних установ немає, звертатися потрібно до Бюргерамту.

Вказати адреси всіх Einwohnermeldeamt/Bürgeramt в рамках однієї статті неможливо, але зробимо це для найбільш популярних серед мігрантів міст. Зверніть увагу, за посиланнями розташовані не тільки сторінки з адресами, але й онлайн-реєстраційні системи для відвідування (т.зв. терміни):

Місто Перелік офісів та онлайн-реєстрація
Берлін Перейти
Гамбург Перейти
Мюнхен Перейти
Кельн Перейти
Франкфурт-на-Майні Перейти
Штутгарт Перейти
Дюсельдорф Перейти
Дортмунд Перейти
Ессен Перейти
Лейпциг Перейти

Ще раз, за вказаними посиланнями, можлива реєстрація через інтернет для особистого відвідування. Про можливості оформити прописку онлайн у Німеччині розповімо далі докладніше.

Які документи потрібні для прописки у Німеччині?

Для Anmeldung einer Wohnung необхідно підготувати наступний пакет документів:

  1. Оригінали особистих документів усіх осіб, які підлягають реєстрації (закордонний паспорт, за наявності – посвідка на проживання).
  2. Підтвердження від орендодавця (📃 завантажити Wohnungsgeberbestätigung). Бланк краще взяти з сайту обраної установи. Наявність договору оренди не замінить цього обов’язкового документа.
  3. Документи, пов’язані з тими, хто проживає у квартирі (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб тощо). Може бути потрібним апостиль на іноземних документах.
  4. За необхідності, заява про згоду законного опікуна під час переїзду неповнолітньої дитини.

Це стандартний пакет документів, однак у конкретній місцевості перелік може незначно відрізнятися. А при зверненні через уповноваженого представника необхідно оформити довіреність. Разом із довіреністю потрібно надати й особисті документи довірителя.

Як зареєструватись у Німеччині українцям?

Оформити прописку можна особисто в одному з вибраних офісів (як правило, всередині одного населеного пункту це може бути будь-який із наявних закладів). У деяких випадках оформлення можливе онлайн або електронною поштою. Розглянемо ці випадки окремо.

Прописатись по e-mail

Це дуже рідкісний спосіб. В основному поширюється на можливість зняття з реєстрації. Однак іноді він все ж таки застосовується, і уточнювати подібну можливість потрібно безпосередньо в обраному закладі.

Консультант
Ярослав Стецюн
Навряд чи цей метод отримає широкий розвиток у майбутньому, тому що розробляється система онлайн реєстрації, яка, з великою ймовірністю, і стане найбільш популярною.

Онлайн прописка в Німеччині

Це дуже перспективний і багатьма очікуваний метод, але в даний час його розробка та впровадження тільки починається. Причому навіть у тих містах, де онлайн-прописка діє, не скрізь вона доступна іноземцям.

Дізнатись список міст, в яких можлива реєстрація за місцем проживання через інтернет, можна на офіційній сторінці послуги.

Особисте відвідування

Це найпоширеніший на даний момент спосіб. Деякі офіси припускають можливість живої черги, але більшість із них все ж таки рекомендує зробити попередню онлайн-реєстрацію дати відвідування.

Виконайте такі дії, щоб прописатися за місцем проживання шляхом особистого відвідування:

  1. Запишіться на прийом до Bürgeramt / Einwohnermeldeamt. За 10 найбільшими містами Німеччини реєстрація можлива за посиланнями, зазначеними у таблиці вище. За іншими шукайте в мережі, погугливши: «Wo kann man in [місто] eine Wohnung anmelden».

    Реєстрація зручної дати не завжди вдається з першого разу через величезний попит. Особливо це стосується великих міст. Знайдіть час для пошуку дати, періодично здійснюючи спроби запису. Також варто знати, що процедура запису для візиту називається в Німеччині “термін” (der Termin).

  2. Відвідайте Бюргерамт. У зазначену дату прийдіть до обраного офісу за 15-20 хвилин до призначеного часу. Ті, що запізнилися, не будуть прийняті! При собі потрібно мати повний пакет документів.

    Люди, які погано знають німецьку мову, можуть взяти з собою перекладача. Необов’язково має бути сертифікований фахівець, і тим паче присяжний перекладач. Досить знайомого, який знає німецьку для встановлення необхідної комунікації.

  3. Отримайте підтвердження про реєстрацію (Meldebestätigung). Відповідно до норм §18 BMG це може бути як паперовий, так і електронний формат.

Фото 1 - як виглядає прописка в Німеччині (Meldebestätigung)

Фото 1 - як виглядає прописка в Німеччині (Meldebestätigung)

Обов’язковою для вказівки у свідоцтві є інформація про прізвище та ім’я, дату народження, адресу проживання. Однак деякі міста можуть містити додаткові відомості.

Скільки коштує оформити прописку у Німеччині?

Найчастіше, при своєчасному оформленні, процедура безкоштовна. Проте деякі організації мають право вимагати додаткову оплату. Як правило, вона коливається в діапазоні від €10 до €30. Найдорожчі послуги, які зустрічалися, були на рівні €50.

До того ж можуть виникнути супутні витрати, наприклад транспорт, копії тощо.

Зміна місця проживання та зняття з обліку в Німеччині

Йдеться про процедуру Abmeldung einer Wohnung, згаданої вже на початку цієї статті. Важливо розуміти, що виписуватись (відмовлятися від раніше зробленої прописки), потрібно у 2 випадках:

  1. Довгострокового (або остаточного) виїзду з Німеччини.
  2. Відмови від квартири, в якій раніше були зареєстровані.
Якщо йдеться про переїзд всередині Німеччини, то зняття з обліку не потрібно, однак це не звільняє від обов’язку провести Anmeldung einer Wohnung (постановка на облік) за новим місцем проживання.

Зняття з обліку в Німеччині проводиться у термін не раніше ніж за тиждень до виїзду і не пізніше ніж через 2 тижні після його здійснення. Способи можуть бути різні – від поштового відправлення до електронної пошти. Точні можливості слід з’ясовувати за місцем реєстрації.

Чи можлива реєстрація декількох місць проживання?

Такий варіант можливий. Але при реєстрації в кількох місцях необхідно вказати:

  • Hauptwohnung – основне місце проживання.
  • Nebenwohnung – додаткові місця.

При новій реєстрації необхідно зазначати, чи залишається колишнє місце проживання та його статус. Здійснюються операції через ті самі організації й за тими самими процедурами. Може знадобитись заповнити додатковий документ, але про це попередять на місці.

Часті запитання

Чи можна жити у Німеччині без прописки?
Як називається прописка в Німеччині німецькою?
Як називається довідка про прописку у Німеччині?
Скільки часу триває процес реєстрації?
Що робити, якщо я переїжджаю до іншого міста?
Чи потрібно щороку оновлювати реєстрацію?

Резюмуємо. Прописка за місцем проживання у Німеччині є обов’язковою процедурою. Здійснити її необхідно протягом 14 днів з моменту переїзду (іноземці, які тільки в’їхали в країну, можуть не реєструватися протягом перших трьох місяців). Відсутність реєстрації або її несвоєчасне провадження можуть призвести до штрафу до 1000 євро.

Залишити коментар

Структура