Як піти в декрет у Німеччині та скільки триває Elternzeit?

Серед різноманітних нюансів, пов’язаних з вагітністю, пологами та післяпологовим періодом, у Німеччині важливо знати про час, передбачений законодавством для догляду за дитиною – Elternzeit.

Що в Німеччині називають декретною відпусткою? Хто і як може оформити Ельтернцайт? Чи існують особливості для українців? Щоб дізнатися відповіді на ці та інші запитання, ознайомтеся з матеріалом далі.

Що таке Ельтернцайт у Німеччині?

Elternzeit (відпустка по догляду за дитиною, декретна відпустка) – це спеціальний період, передбачений законодавством Німеччини, протягом якого один із батьків може взяти неоплачувану відпустку з роботи для самостійного догляду за дитиною віком до 3 років.

На час Ельтернцайт трудові відносини вважаються призупиненими, однак роботодавець зобов’язаний зберегти за працівником робоче місце. Існує також можливість не повністю відмовлятися від роботи, а перейти на неповний робочий день.

На якому терміні йдуть у декрет?

Українці, які лише починають розбиратися в юридичних аспектах життя в Німеччині, часто плутаються в термінах. Зокрема, відпустку по догляду за дитиною (Elternzeit) не одразу відрізняють від так званого періоду охорони материнства в Німеччині (Mutterschutz).

Перш ніж продовжити, коротко нагадаємо:

  • Mutterschutz – період, що триває від дати за 6 тижнів до пологів, дати самих пологів і ще 8 тижнів після них. Муттершутц передбачає свої можливості, пільги та виплати.
  • Elternzeit – неоплачуваний період на роботі, який мати може взяти лише після завершення терміну Mutterschutz, а батько – після народження дитини. Відповідно, для матері відпустка може початися не раніше 9-го тижня після пологів.
Консультант
Ярослав Стецюн
Підпишись на наш Telegram-канал для отримання консультації
За рекомендацією лікаря, неробочий період по вагітності та пологах може бути продовжений за межі Муттершутц. У такому випадку Ельтернцайт може бути використаний матір’ю після цього подовженого періоду.

Кому надається декретна відпустка в Німеччині?

Оформити Elternzeit можна за виконання таких умов:

  1. Дитина проживає разом із батьком або матір’ю, яка претендує на відпустку по догляду, і ця особа не позбавлена батьківських прав.
  2. Заявник працює за наймом або перебуває в статусі Ausbildung (освоює нову спеціальність).

Претендувати на відпустку по догляду за дитиною в Німеччині можуть обидва батьки, які відповідають умовам, або лише один з них. Рішення, хто саме йде в декрет – мати, батько чи обоє – у кожній родині приймається індивідуально.

Чи можуть оформити Ельтернцайт іноземці? Так, але крім зазначених умов, вони повинні мати законне право на проживання в Німеччині.

Декрет у Німеччині для біженців з України

Особливих прав чи можливостей для оформлення Elternzeit у біженців з України не існує. Вони повинні виконувати ті самі вимоги, при цьому параграф 24 (тимчасовий захист) за визначенням надає законне право на перебування в країні.

Чи обов’язково перебувати в Німеччині під час відпустки по догляду за дитиною? Ні, під час Elternzeit можна перебувати за межами країни. Однак основні умови мають виконуватися і в цьому випадку (дитина проживає з заявником, який працює на німецького роботодавця та має трудовий договір, до якого застосовується німецьке законодавство).

Чи обов’язкова відпустка по догляду для отримання декретних виплат?

Як уже було сказано, на час відпустки по догляду заробітна плата не зберігається. Однак на цей період можна оформити Elterngeld (батьківську допомогу).

Оформлення Elternzeit не є обов’язковою умовою для отримання батьківської допомоги. Водночас, якщо під час відпустки зберігається часткова зайнятість, існують обмеження за доходом. Якщо він перевищує певний рівень, допомога виплачуватися не буде.

Скільки триває декрет у Німеччині?

Обидва батьки можуть взяти Elternzeit загальною тривалістю 36 місяців (3 роки). При цьому відпустку по догляду можна розділити на кілька частин:

  1. Першу частину Elternzeit необхідно використати до досягнення дитиною 3-річного віку.
  2. Решту – до того моменту, як дитині виповниться 8 років.

У період між 3 і 8 роками життя дитини кожен з батьків може сумарно взяти не більше ніж 24 місяці відпустки.

Консультант
Ярослав Стецюн
Підпишись на наш Telegram-канал для отримання консультації
На практиці відпустку по догляду за дитиною можна розділити на 3 етапи. При цьому роботодавець може відмовити в наданні третього періоду з виробничих причин, якщо він припадає на вік дитини від 3 до 8 років.

За домовленістю з роботодавцем відпустку по догляду можна розділити і на більше ніж 3 етапи. Однак роботодавець не зобов’язаний погоджуватися на такий графік Elternzeit, але й не може нав’язувати його.

Як і де оформити відпустку по догляду за дитиною?

Ельтернцайт – відпустка на роботі. Відповідно, запитувати її потрібно у роботодавця. Важливе значення має строк, за який потрібно подати заяву:

  • Крайній термін подання заяви на відпустку по догляду за дитиною впродовж перших трьох років життя дитини – за 7 тижнів до початку Elternzeit.
  • Для відпустки, яка має бути взята в період між третім і восьмим днем народження дитини, крайній термін – за 13 тижнів до початку відпустки.

Подаючи заяву протягом перших трьох років дитини, обов’язково потрібно вказати періоди відпустки на наступні два роки.

Як подати заяву на Elternzeit у Німеччині?

Заява (антраг) подається роботодавцеві виключно в письмовій формі. Закон не встановлює чіткої форми заяви, але вона має містити такі обов’язкові дані:

  1. Найменування роботодавця.
  2. Дані, які ідентифікують працівника.
  3. Дати початку та закінчення Elternzeit.
  4. Дата заповнення.
  5. Підпис.

Пропонуємо для ознайомлення 📃 зразок заяви німецькою:

antrag-elternzeit

Заяву необхідно адаптувати під реальні умови конкретної ситуації. Наполегливо рекомендується отримати письмове підтвердження того, що роботодавець ознайомився з поданою заявою.

Що робити після відпустки по догляду за дитиною?

На час Elternzeit робоче місце працівника зберігається. Відповідно, після завершення відпустки по догляду можна повернутися на ту саму посаду на умовах, не гірших, ніж були до оформлення Ельтернцайт.

При цьому працівник має право звільнитися з роботи з дотриманням усіх необхідних формальностей як під час відпустки, так і після її завершення.

Скорочення робочого дня замість виходу в декрет

Під час декретної відпустки в Німеччині батьки можуть працювати неповний робочий день (до 32 годин на тиждень). У разі дітей, народжених до 1 вересня 2021 року – до 30 годин на тиждень. У розрахунок береться середній показник за місяць.

Скорочений робочий день – це право працівника, який відповідає вимогам Elternzeit, однак воно виникає лише за таких умов:

  1. Батьки працюють у цього роботодавця вже понад пів року без перерви.
  2. У компанії працює понад 15 осіб (учні та інші учасники програм професійної підготовки не враховуються).
  3. Батьки бажають працювати в скороченому режимі щонайменше два місяці, при цьому не менше 15 і не більше 32 годин на тиждень.

Якщо вказані вимоги не виконуються, батьки не можуть вимагати від роботодавця неповну зайнятість. Але за взаємною згодою такий графік може бути встановлений.

Часті питання

Скільки можна перебувати в декреті в Німеччині?
Чи існує в Німеччині дворічна декретна відпустка?
Чи отримуватиму я гроші під час відпустки по догляду за дитиною?
Чи можуть мене звільнити під час відпустки по догляду за дитиною?
Чи можу я звільнитися під час відпустки по догляду за дитиною?
Що буде з моєю щорічною відпусткою під час декрету?
З якого тижня починається декрет у Німеччині?
Чи можна працювати на неповну ставку під час Elternzeit?

Підсумуємо. Elternzeit – це право працівника, а не обов’язок. Відпустку по догляду за дитиною в Німеччині можна розділити на кілька етапів, але загалом не більше ніж на 36 місяців. При цьому існують певні обмеження: обов’язкова частина відпустки має бути взята до 3-річного віку дитини, а максимальні 24 місяці – у період від 3 до 8 років. Робоче місце під час декрету зберігається, однак заробітна плата не виплачується. Оформити допомогу можуть батьки, зокрема й іноземці, які відповідають умовам конкретних виплат.

Залишити коментар

Структура